Neziskové organizace rozdělí lidem postiženým povodněmi 60 milionů

3. července 2013 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

domy u vody - IMG_3350

Celkem 60 miliónů korun pomoci přerozdělí neziskové organizace mezi 2,5 tisíce domácností v šesti krajích, které zasáhla povodeň nejprve 31. května a podruhé mezi 9. a 12. červnem. Píše o tom deník Právo.

„Humanitární organizace ADRA dosud vybrala 12,3 miliónu korun, z toho 1 313 000 prostřednictvím DMS. Do 40 obcí už směřovala materiální pomoc ve výši 1,8 miliónu korun. Naše organizace podpoří minimálně 500 rodin v jižních Čechách, na Litoměřicku, Sedlčansku, Kolínsku, Nymbursku a v okolí Prahy,“ řekl hlavní koordinátor pomoci organizace ADRA Josef Koláček. Přestože podle něj bude úklid domovů zasažených povodní trvat ještě dlouhé měsíce a neziskové organizace nemají prostředky na to, aby obnovu domácností lidem plně zaplatily, už nyní jejich terénní pracovníci zaevidovali lidi, kterým konkrétní pomoc budou směrovat.

„Rodiny, které naši pracovníci navštěvují, vyplní formulář s informacemi o domu, o míře zatopení, o finanční situaci rodiny a připojí návrh na konkrétní využití příspěvku. Všechny žádosti potom posuzuje zvláštní komise a využití daru s odstupem času kontrolujeme. Finanční pomoc je určena na obnovu omítek a zdí, obnovu bydlení, tedy nábytek a zařízení interiéru, a také obnovu pitných zdrojů,“ vysvětlil Koláček s tím, že 250 domácností stále ještě nemá svou pitnou vodu a pracovníci je zásobují balenou.

Jak integrovaný záchranný systém, tedy záchranáři, hasiči, policisté a vojáci, tak organizace, které do postižených oblastí nastoupily hned po nich, se shodují, že letošní povodně byly zvládnuty nesrovnatelně lépe než ty předchozí. „Lidé byli tentokrát na povodně podstatně lépe připraveni. V řadě obcí pomohla protipovodňová opatření, která se od posledních povodní podařilo vybudovat. Významný posun byl patrný i ve spolupráci neziskových organizací. Zatímco například pomoc v roce 2002 byla spíše živelná, tentokrát byla organizovaná,“ řekl koordinátor materiální pomoci ADRA Aleš Kocián.

Zvládnutí letošních povodní potvrzuje i psycholožka středočeských hasičů Eva Biedermanová. „V roce 2002 povodeň zastihla lidi nepřipravené. Letos již věděli, co je čeká, a dokázali se s tím lépe vyrovnat. V rozmezí tří týdnů jsme ve Středočeském kraji poskytli psychosociální pomoc přibližně 140 lidem,“ řekla Biedermanová, která společně s dalšími 40 psychology pomáhala lidem přímo v terénu.

Dobrovolníků se do ADRA přihlásilo tisíc. Ty, které nevyužili, odkazovali do dalších organizací. Organizátoři pomoci si zvlášť pochvalují firemní dobrovolníky, kteří fungovali ve skupinách, byli přesně vybaveni a už z minulosti proškoleni pracovníky organizace.

„Významně nám pomohli zaměstnanci ČEZ, L’Oréalu, Českého rozhlasu. S velkými finančními dary přišla Škoda Auto, Pražská energetika, Soda Stream, Seznam.cz nebo Siemens. Například drogerie DM nám nabídla takové množství drogistických výrobků, že jsme to museli odmítat. Vitana nám přivezla 15 palet svých produktů, které byly v tom období k nezaplacení, ale dalších 21 jsme jich museli odmítnout, protože by po uskladnění propadlo datum spotřeby. Stejně tak i Tesco. Fyzická pomoc, sbírky i materiální pomoc těchto velkých firem nám až vyrazila dech,“ přiznal Kocián.

Zdroj: Právo

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka