Nesplachujte akvarijní rybičky do záchodu, apelují kanadské úřady

26. června 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Rybářství a rybníkářství

IMG_2460 akvarijní ryba

Kanadská provincie Alberta řeší specifický problém. Podle serveru Aktuálně.cz se totiž v tamní kanalizaci množí spláchnuté akvarijní rybičky a dostávají se až do volné přírody, kde ohrožují stabilitu ekosystému.

Úředníci v kanadské provincii Alberta spustili velmi nezvyklou kampaň. Nabádají v ní obyvatele, aby přestali splachovat živé akvarijní rybičky do záchodu. Důvod? V kanalizaci přežívají a rychle se množí. „Je vcelku zarážející, jak velké rybky nacházíme. A v jakých počtech,“ citoval britský server The Telegraph koordinátorku odboru pro životní prostředí Kate Wilsonovou. Výjimkou podle ní nejsou ani rybky velikosti talíře.

Zaměstnanci úřadů v Albertě v jednom případě vytáhli z nádrže v blízkém národním parku Wood Buffalo čtyřicet domácích rybek. „Je to opravdu děsivé. Znamená to, že rybky se množí ve volném prostředí a jsou schopné přežít i zimu tady na severu,“ dodala Wilsonová. Akvarijní rybky ve volném prostředí mohou působit jako neškodná kuriozita, nicméně úřady před nimi varují. Považují je za invazivní druh, který by mohl zamořit místní ekosystém.

Zdroj: www.aktualne.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace