Nepřehlédněte: Vychází číslo 1/2018 časopisu Sovak

Aktualizováno 19. ledna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

obálka časopis Sovak 1 - 2018

Problematika mikroplastů ve vodě, vodohospodářské investice nebo transformace čistírenských kalů patří mezi témata nejnovějšího lednového čísla časopisu Sovak. Informovala o tom Ivana Jungová z kanceláře Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.

Na obálce čísla 1/2018 časopisu Sovak je zachycena Úpravna vody Klečůvka. V rozhovoru s předsedou představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, a. s., Ing. Svatoplukem Březíkem se mimo jiné dozvíte o rekonstrukci úpravny vody v Tlumačově, plánovaných investicích do obnovy vodohospodářské infrastruktury, či o rekonstrukci přivaděče z Brumova-Bylnice do Valašských Klobouk. Podrobněji se rekonstrukci úpravny vody v Tlumačově, která započala v červenci roku 2017 a jejíž dokončení se očekává v polovině roku letošního, věnuje samostatný článek od Ing. Aleny Satinové z MORAVSKÉ VODÁRENSKÉ, a. s.

Reportáž ze semináře Materiálová transformace čistírenských kalů, který uspořádala dne 23. listopadu v České Skalici společnost AGRO CS a.s. ve spolupráci s Českou asociací pro pyrolýzu a zplyňování (CPGA) a Centrem kompetence Smart Region´s pod záštitou SOVAK ČR, připravil Ing. Filip Wanner, Ph.D., ze SOVAK ČR. Již potřetí se doc. Ing. Vladimír Havlík, CSc., věnuje proudění homogenních nenewtonských suspenzí (v č. 11/2017 vyšel článek Laminární proudění homogenních nenewtonských suspenzí, v č. 12/2017 Změna režimu proudění homogenních nenewtonských suspenzí). Závěrečný díl se zaměřil na turbulentní režim proudění.

O aktuální problematice mikroplastů v pitné vodě se čtenáři mohou více dozvědět v textu od Ing. Aleny Trančíkové z Bratislavské vodárenské spoločnosti, a. s. Stanovisko k této problematice zaujal i SOVAK ČR http://www.sovak.cz/clanky/stanovisko-sovak-cr-k-pritomnosti-mikroplastu-ve-vodach a také Státní zdravotní ústav – Národní referenční centrum pro pitnou vodu http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Stanovisko_NRC_mikroplasty_v_pitne_vode.pdf. V čísle naleznete i článek věnující se posouzení srážkových dat z mikrovlnných spojů v městském povodí pomocí analýzy nejistot hydrologického modelu, pravidelnou rubriku Z regionů a také další díl volného seriálu o komunikaci vodárenských společností, který tentokrát představuje Severočeské vodovody a kanalizace, a. s. Co vše číslo 1/2018 časopisu Sovak přináší, můžete zjistit z jeho Obsahu http://www.sovak.cz/stranka/obsahy-aktualniho-rocniku.

Zdroj a obálka časopisu: www.sovak.cz

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace