Neničte ve vodách Vodní ořech

20. září 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

65_KOTVICE_PLUJE

Jako kriticky ohrožený druh, a tedy jako chráněnou rostlinu, hodnotí ochránci přírody vzácnou tuzemskou vodní bylinu Kotvici plovoucí (Trapa natans), známou také pod názvem vodní ořech. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Kotvice plovoucí roste nejraději ve stojatých vodách, to znamená slepých říčních ramenech, rybnících a umělých vodních nádržích. Vyskytuje se i v mírně tekoucích vodách. Její porosty jsou vyhledávané rybami jako úkryt, navíc larvy komárů, které se zde líhnou, slouží rybám jako potrava. Tato bylina miluje světlo a má 60-100 centimetrů dlouhou lodyhu. Spodní listy rostou pod vodou, horní plovoucí rostou ve tvaru růžice. Listy má zubaté, tmavozelené, lesklé, do tvaru kosočtverce, květy jsou menší, bílé. Plod této byliny je 2,5 cm velký oříšek.

Vzhled oříšku svými hroty připomíná ramena kotvy, odtud pochází název byliny. Svými výběžky se snadno uchytí v bahnitém dně a rostlina může klíčit. Po vyklíčení oříšky vyplavou na povrch a vodní proud, vítr nebo i vodní živočichové se postarají o jeho rozšíření. Plod – oříšek obsahuje velké množství škrobu a oleje. Jeho chuť je nasládlá, trochu trpká, jako jedlé kaštany. Dříve se používaly u nás jako potravina, v některých zemích se používá dodnes. Drcením a mletím byla získávána „mouka“ jako základní materiál pro další zpracování – například pro pečení chleba. Kotvice plovoucí se uplatňovala i jako léčivá rostlina při léčení otoků (listy), hnisavých zánětů ústní dutiny (odvar z listů), oční neduhy (šťáva z listů).

Regulací, nešetrnou meliorací rybníků a vod zanikají vhodná stanoviště pro její růst. Je zajímavé, že dobře snáší rybníky s přihnojováním, pouze jí vadí více vápnění.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě