V Němčicích na Svitavsku se buduje velký poldr proti záplavám

12. dubna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Klopotský potok úprava Lesy ČR

Lesy České republiky budují u Němčic na Svitavsku rozsáhlý protipovodňový poldr na potoce Zlatý pásek. Práce začaly v listopadu 2016 a skončit by měly v polovině letních prázdnin. Obec by pak měla být ochráněna před záplavami, které ji opakovaně postihly, sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

„Jedná se o velké protipovodňové opatření. Nad obcí budujeme suchou nádrž, poldr, který zachytí povodňovou vlnu. Dále jsme upravili koryto pro bezpečný průtok vody intravilánem obce,“ uvedla Jouklová. Podle projektu bude výška hráze v nejvyšším místě 9,40 metru, nádrž pojme až 129.000 krychlových metrů vody. Poldr bude schopen zadržet až padesátiletou vodu. Státní podnik za stavbu zaplatí více než 30 milionů korun bez DPH.

Potok Zlatý pásek v minulosti v Němčicích několikrát zaplavil část domů. „Povodně tu byly v letech 1997 a 2003. Když potok přetekl, voda tekla do domů. Po regulaci maximálního průtoku by se to už nemělo opakovat,“ řekl ČTK starosta Němčic Josef Racek. Obec na své náklady opraví několik mostků a lávek. V rozpočtu na ně má připraveno více než tři miliony korun, hotové budou do konce září.

ČTK, ilustrační foto Lesy ČR (úprava koryta (jiného) potoka)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině