Některé rizikové jezy zůstávají bez jištění

23. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Nebezpecne jezy

Povodí Moravy přestalo instalovat záchranné prvky k nebezpečným jezům. Informovalo o tom zpravodajství České televize, s tím, že Povodí počítá s dohodou s vodáky, kteří budou nebezpečné jezy vybavovat bezpečnostními prvky sami.

Rrizikových jezů je přitom podle České televize jen v Olomouckém kraji několik, například jez u Templu na Litovelsku. Na jeho rizika vodáci upozorňovali několikrát už v minulosti, nicméně vodohospodáři na něj záchranné prvky umístili až v roce 2011 po tragédii, která se tady odehrála. Během jednoho roku na jezu zemřeli čtyři lidé. Prvky za pětatřicet tisíc korun už má ale dalších třináct jezů.

Bezpečnostních prostředků na Templu vodáci jen tak nedočkají. Povodí Moravy už žádný jez vybavit neplánuje, postarají se o to vodáci. Svaz získal dotaci od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tři sta tisíc budou moci ale začít čerpat až od příštího roku.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto Povodí Moravy

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy