V nejzajímavějších fotkách Šumavy za rok 2013 bodovalo téma vody

19. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

Ledové kapky v Křemelné - Marek Drha

Nejzajímavější a nejhezčí fotografie pořízené v minulém roce zaměstnanci Správy Národního parku (NP) a CHKO Šumava vybrala odborná komise složená ze známých šumavských fotografů. Informoval o tom mluvčí Správy NP Pavel Pechoušek.

Fotosnímky (jeden z nich na ilustračním foto) podle jeho údajů uvidí milovníci Šumavy na výstavě, kterou k tomu Správu šumavského parku uspořádá v Českých Budějovicích v Galerii u Beránka. Jedná se o snímky, které jejich autoři dodali do archivu Správy NP a CHKO Šumava během loňského roku. V drtivé většině případů se jedná o fotografie zaměstnanců Správy NP a CHKO Šumava.

„Z vybraných snímků vytvoříme výstavu v Českých Budějovicích, aby si je mohli prohlédnout všichni milovníci Šumavy i ti, kteří k nám momentálně nemohou přijet,“ uvádí Jiří Mánek, Správa NP a CHKO Šumava s tím, že výstava se bude stejně jako v minulém roce konat v známé českobudějovické Galerii U Beránka a její motto zní: Jenom lidé, kteří žijí a pracují na Šumavě, mohou naslouchat svému lesu a přinést skutečné obrazy živé přírody. „Byla by škoda, kdyby taková práce ležela v šuplíku,“ doplňuje ředitel Mánek.

Do fotoarchivu Správy NP a CHKO Šumava každý rok přibývají stovky fotografií. Dnes je zde více než 6 tisíc digitálních fotek, které jsou rozdělené do 11 sekcí. Vedle kmenových zaměstnanců patří mezi autory i externí fotografové, kteří na Šumavě rádi fotí.

Soutěž o nejhezčí fotografie zavedla Správa NP a CHKO Šumava v roce 2012, hned potom co došlo k revizi a kontrole fotoarchivu. „Tehdy jsme všechny fotografie zrevidovali, zařadili do správných kategorií, opatřili správnými popisky, zkrátka v něm udělali pořádek,“ připomíná Pechoušek.
Fotografie Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava používá při tvorbě mnoha svých propagačních materiálů, v zajímavých prezentacích na internetu, pro potřeby médií. Často se objevují v časopise Šumava, které Správa šumavského parku vydává.

Minigalerii fotosnímků Šumavy zveřejňujeme také na facebookové verzi portálu Naše voda

Naše voda, foto: NP Šumava

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství