Nejvyšším vodopádem světa je Tugela v JAR, tvrdí čeští geodeti

15. prosince 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodopad-tugela-v-jar-nejvyssi-vodopad

Nejvyšším vodopádem světa je nově údajně Tugela v Jihoafrické republice. Informovala o tom ve svém zpravodajství ČTK.

Výška vodopádu je 983 metrů, což je o čtyři metry více než u dosud uváděné jedničky Salto Ángel ve Venezuele, tvrdí skupina českých geodetů, která v listopadu jihoafrický vodopád přeměřila. „Nyní se obrátíme na World Watterfall Database, poskytneme jim data, která jsme získali, a budeme se snažit, aby se pořadí změnilo,“ řekl vedoucí expedice Martin Šíl. Výšky se dosud určovaly prostým odečtem nadmořských výšek stanovených barometrickým výškoměrem. Češi měřili výšku vodopádu geodetickou metodou.

Udávaná výška venezuelského vodopádu v národním parku Canaima přesně odpovídá výškovému rozdílu mezi hranou vodopádu a hladinou řeky Churún. Ve skutečnosti by podle Šíla mohl být vysoký jen něco přes 800 metrů. Padá totiž skokem 807 metrů, pak pokračuje kaskádami až k poslednímu skoku o 30 metrů níž.

Vodopád Tugela (Tugela Falls) se nachází v Dračích horách v provincii Kwa-Zulu Natal v Jihoafrické republice. Skládá se celkem z pěti kaskád, šířka vodopádu je až 15 metrů. Vodopád napájí stejnojmenná řeka Tugela. Vodopád je součástí národního parku Royal Natal, nedaleko něj se nachází také další geomorfologická atrakce – čedičová skalní stěna Amphiteatre, která je 1 500 metrů vysoká a 6000 metrů dlouhá a tvoří přírodní amfiteátr ve tvaru půlměsíce.

Zdroj: ČTK, Ekolist, Naše voda, foto vodopádu I. PhilippN, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2305570

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy