Nejvyšší strom v ČR měří 64,05 metru. Je to Douglaska tisolistá

Aktualizováno 22. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

douglaska IMG_7723

Za účasti představitelů Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL), neziskové certifikační organizace PEFC ČR, časopisu Lesnická práce a redakce portálu Naše voda proběhlo dnes na Železnobrodsku kontrolní měření nejvyššího stromu v ČR.

Z akce pro vás Naše voda připravuje fotoreportáž klikni zde, tradičně na facebookové verzi naší stránky, a také ilustrační video. Nejvyšším stromem, jak se dnes veřejně potvrdilo, je Douglaska tisolistá, která roste v privátním lesním porostu v blízkosti obce Vlastiboř v polesí Navarov. Není tam sama, jde o soustavu douglasek s největší střední výškou v ČR ve stáří mezi 135 až 140 lety.

Ukázkové přeměření stromu provedl stromolezec Karel Kejla (na ilustračním foto), který zmiňovanou výšku 64,05 metru na místě potvrdil. Výška stromu byla také přeměřena pomocí laserového výškoměru, který je součástí velmi přesné soustavy měřících přístrojů používaných při Národní inventarizaci lesů v ČR.

Nejvyšší douglaska nicméně není nejstarším stromem tohoto druhu v ČR. Tím je osamoceně stojící Douglaska tisolistá v Chudenicích na Klatovsku, které je letos 168 let.

Naše voda , ilustrační foto a video: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy