Největším žijícím živočichem na světě je medúza

Aktualizováno 21. února 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Medúza čtyřhranka smrtelná

Nejvíce informací o medúzách mají lidé paradoxně o nejmenších z nich, přičemž symbolem je nebezpečná čtyřhranka. O největších medúzách se toho ale moc neví, jak upozorňuje populárně-vědecký server osel.cz. Ani to, že taková talířovka obrovská je větší než plejtvák.

V sulcovitých vodních organismech připomínajících otevřený deštník nemá mnoho z nás zrovna jasno. Často píšeme, že to jsou „medůzy“ místo „medúzy“,  mnohdy netušíme, že jejich klobouk je jen jedno ze stádií žahavce, které začíná jako polyp. Tvar zvonovitého těla také nebývá pravidlem a mnohdy toho víme více o centimetrové čtyřhrance, než nejdelším živočichovi na světě a navíc se nám pleteme s havajskou kytkou.

Paradoxně jedna z nejznámějších medúz patří k těm  nejmenším. Jejímu centimetrovému tělíčku se v Austrálii přezdívá „drobný zabíječ potápěčů“, česky čtyřhranka Barnesova, latinsky Carukia barnesi. Po jejím žahnutí hrozí postiženému během dvaceti minut riziko srdečního selhání a podle jména chlapce, na němž to  lékaři zjistili, se jevu říká irunkandji syndrom.

Velké medúzy známe především ze studených vod severního Atlantiku, a proto je nynější nález na jihu Austrálie takovým  překvapením. Jde o obří medúzu, která způsobila poprask na pláži poblíž Hobartu, hlavního města Tasmánie, která má klobouk v průměru  okolo 1,5 metru. I když jde o nález v tamních končinách neslýchaný, o žádné lámání rekordů tu nejde. Nejspíš to bude „jen“ objev nového druhu.

Největší medúzou je nejspíš talířovka obrovská (Cyanea capillata), jejíž ramena jsou až 37 metrů dlouhá. Naše slídění v jejích domovských vodách bylo zatím sporadické a tak se hodně zoologů domnívá, že je otázkou času, než najdeme ještě nějaké větší. I tak si již dnes talířovka drží rekord nejdelšího živočicha. Mylně se často uvádí, že to je plejtvák obrovský. Ten ale dorůstá „jen“ 30 metrů, takže v porovnání s medúzou je prckem o čtvrtinu kratším.

Lisa Gershwinová, zaměstnankyně CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) patří ve světě znalců medúz k světové špičce. Ve svém vyjádření veřejnost vystrašenou smrtelnými čtyřhrankami, uklidňuje. Přesto, že jde o velkého živočicha s desítkami metrů dlouhými chapadly vybavenými žahavými buňkami, netřeba se jeho zbraní obávat. Patří nejspíš k talířovkám a od těch člověku nebezpečí nehrozí.

V současné době je známo na 2000 druhů medúz.

Zdroj: www.osel.cz, foto: Guido Gautsch, Melbourne, Australia, Wikipedia (Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri).

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství