Největším konkurentem Česka v produkci kaprů je Polsko

22. prosince 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Makro - kapr - IMG_3020

Polsko je spolu s Českem největším producentem kaprů v Evropské unii. Uvedlo to zpravodajství ČTK s tím, že Polsko podle statistik tamního ministerstva zemědělství produkuje ročně přes 18 tisíc tun ryb k prodeji.

Chov kaprů v Polsku zaznamenal v minulém roce meziroční nárůst o přibližně tisíc tun na celkových 18,8 tisíce, uvedlo ve své zprávě polské ministerstvo. Protože v Česku naopak o více než tisícovku poklesl na 16,8 tisíce tun, dostalo se Polsko do čela žebříčku. Na jeho dalších místech figurují Německo, Maďarsko či Litva. Letošní polská produkce by se podle údajů ministerstva měla přiblížit 19 tisícům tun.

Obdobně jako v Česku se pokouší i polští ochránci zvířat před svátky přesvědčit polské politiky, aby přijali zákon zakazující prodej živých ryb ke konzumaci, neuspěli však. „Pravidla nebyla změněna, respektujeme chovatele, Polsko je jedním z největších producentů kaprů na světě a ať to tak zůstane,“ vysvětlil ekonomické důvody pro zachování současné normy povolující prodej živých ryb poslanec vládních liberálů Pawel Suski.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka