Největší zdroj pitné vody pro Kladensko ochrání nové uzávěry

6. října 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nové provozní uzávěry zvýší bezpečnost vodní nádrže Klíčava na pomezí Kladenska a Rakovnicka. Informuje o tom deník.cz s tím, že v rámci rekonstrukce za 14 milionů korun doplní spodní výpusti nádrže.

Práce začaly v červenci, hotovo má být příští rok v dubnu,“ potvrdila to Michaela Šeborová z Povodí Vltavy. Vedle vyšší bezpečnosti je cílem rekonstrukce i vyšší spolehlivost vodního díla a zjednodušení a zpřesnění manipulace s výpustmi. „V rámci akce bude kromě doplnění třetích uzávěrů rekonstruována i strojovna spodních výpustí a přívodní vedení elektrického napětí,“ uvedla Šeborová. Technologie tak budou vyhovovat i novým normám.

Režim nádrže nebylo nutné kvůli pracím nijak měnit, rekonstrukce pokračuje bez jakéhokoliv omezení běžného provozu nádrže a nevyžaduje žádné úpravy hladiny vody v nádrži. Po dokončení rekonstrukce spodních výpustí plánuje příští rok Povodí Vltavy pořízení elektrického zabezpečovacího a kamerového systému.

Klíčavská přehrada byla dokončena v roce 1955, stála přes 250 milionů československých korun, zadržuje 8,3 milionu metrů krychlových vody a jejím úkolem bylo od začátku zásobování pitnou vodou pro Kladensko. U přehrady je také úpravna vody, která se v ní provzdušňuje, chloruje i dále čistí včetně odstranění manganu. Vodu pak dodávají zhruba dvaceti tisícům odběratelů Středočeské vodárny. Vteřinový odběr vody z úpravny se pohybuje kolem 70 litrů.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Povodí Vltavy (Klíčava)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině