Největší rybářský slovník bude možná přístupný na internetu

22. prosince 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

uhor-vylov-dolansky-rybnik-2015-img_6126

Deset let vytvářel kolektiv autorů Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity rybářský slovník v českoanglické a anglickočeské verzi a který v každé mutaci obsahuje 7 300 hesel z rybářského odborného názvosloví. Připomíná to budějovická mutace serveru idnes.cz.

„Na slovníku jsme s kolegy, především s Martinem Flajšhansem, pracovali s přestávkami přibližně deset let. Nejdříve jsme jej zpracovávali v rámci jednoho projektu. Po jeho skončení jsme se rozhodli v práci pokračovat, protože rybářství se dynamicky rozvíjí a vznikají stále nové výrazy. Po letech práce se nám jej podařilo dovést do dnešní podoby,“ popsal hlavní autor slovníku František Vácha z katedry kvality zemědělských produktů zemědělské fakulty.

Slovník je ve formě kompaktního disku. „Předběžně jsme jednali také o jeho knižním vydání, ale podle vydavatelů by jeho vydání bylo nerentabilní s ohledem na to, že jde o úzce zaměřený slovník pro odborníky, studenty a rybáře,“ řekl Vácha. Katedra proto zvažuje, že ho zveřejní na stránkách zemědělské fakulty, aby byl volně dostupný všem zájemcům. Nový rybářský slovník se snaží zmapovat oblast komplexně. Jednotlivé výrazy zahrnují problematiku akvakultury, zpracovatelských postupů, oblast genetiky, produkce, zpracování a šlechtění ryb a také názvy ryb.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz, ilustrační foto Naše voda (úhoř)

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství