Největší přehradě světa Tři soutěsky hrozí geologická katastrofa

19. května 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

Čínská vláda oficiálně poprvé přiznala, že přehrada Tři soutěsky má problémy. Bude nutné vynaložit další finanční prostředky na prevenci před geologickou katastrofou a na ochranu životního prostředí.

Přehrada Tři soutěsky přinesla obrovský užitek, zejména co se týče zabránění záplavám a výroby elektřiny. Na druhé straně ale vytvořila nesčetně problémů, uvádí se v oficiálním prohlášení čínské vlády.

Kabinet premiéra Wen Ťia-paa přiznává i potíže s lodní dopravou na dolním toku řeky, zavlažováním a dodávkami pitné vody. Podle Pekingu se navíc potvrdila rizika, na která experti upozorňovali ještě před budováním vodního díla vysokého 185 metrů.

Vláda proto přijala desetiletý plán zaměřený na ochranu životního prostředí a zvýšení životní úrovně přemístěných lidí. Čínské úřady už dříve slíbily, že na opatření proti sesuvům půdy, otřesům a ekologickým katastrofám vynaloží v přepočtu 260 miliard korun.

Vodní dílo na řece Jang-c´stálo téměř 700 miliard korun a zcela změnilo krajinu v oblasti Tří soutěsek. Kvůli jeho výstavbě muselo být také přemístěno na 1,5 milionu lidí.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině