Největší námořní katastrofou nebylo potopení Titaniku

8. ledna 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Statistiky a kauzy

94_NAM_KATASTR_GUSTLOFF

Na otázku, která námořní katastrofa byla největší, každý odpoví: „No přece potopení Titaniku.“ Jak ale připomíná facebookové verze portálu Naše voda, jde o omyl. Největší katastrofou bylo potopení německé lodi Wilhelm Gustloff v noci 30. ledna roku 1945.

Příběh této lodi začíná na konci války, kdy miliony Němců prchaly před postupující rudou armádou. Pro jejich záchranu byla také vypravena loď, která v přístavu Gdyně nalodila (podle historika Heinze Schöna)10 582 lidí. Mezi pasažéry byly nejen prominenti nacistického režimu, ale hlavně jejich rodiny – ženy s dětmi, ranění a také černí pasažéři. Dne 30. ledna při vyplutí lodi bylo opravdu špatné počasí, teplota vzduchu se pohybovala pod-10°C, vody jen 4°C, moře bylo navíc rozbouřené. Loď na moři bohužel nekřižovala, navíc plula nesmyslně s rozsvícenými světly. Snadno ji tak dohnala sovětská ponorka S-13, které velel kapitán Alexandr Marinesko. Na loď nechal vypálit tři torpéda, která ji do hodiny poslala ke dnu.

Přežilo jen 1 251 lidí, podle odhadů jich zemřelo 9 343. Bohužel přesná statistika neexistuje vzhledem k velkému počtu černých pasažérů. Šance na přežití ve vodě byla v postatě nulová, mnoho lidí zemřelo teplotním šokem.

O této události se dlouho nesmělo mluvit. Byl útok na loďoprávněný? Podle „válečného práva“ ano. Loď měla status válečného plavidla, byla vyzbrojena protiletadlovými kanóny, na palubě cestovala i protiponorková posádka a vysoce cenění odborníci na výuku ponorkového námořnictva. Ovšem na palubě bylo hlavně civilní obyvatelstvo, většinou ženy a děti, které na tuto skutečnost strašlivě doplatilo. Masakrem těchto lidí přišlo o život až 3 000 dětí. Tito lidé měli s původci válečných útrap společnou pouze národnost. Je zajímavé, že mezi zachráněnými byli hlavně muži. Při záchraně života jde zřejmě tradovaná věta „přednost mají ženy a děti“ stranou.

Loď, ležící na dně 40 metrů pod hladinou moře, navštívila v roce 2008 polsko-kanadsko-česká výprava, aby nejen prozkoumala vrak, ale i uctila památku tisíců nevinných civilních obětí. Na lodi (na ilustračním snímku) zaznamenali zásahy výbušnin ruských potápěčů, kteří několik let okupovali tento vrak v domnění, že ukrývá Jantarovou komnatu – ovšem bez úspěchu. Na konci lodi také zmizel obrovský bronzový lodní šroub.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy