Největší div Olomouckého kraje: Dlouhé Stráně

Aktualizováno 25. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

dlouhe strane-prehrada-foto cez

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně na Šumpersku se stala vítězem prvního ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje. Svůj hlas jí dalo osm stovek občanů, kteří hlasovali prostřednictvím internetu, informoval dnes Olomoucký kraj.

Na druhém místě skončily Rychlebské stezky na Jesenicku a pomyslnou bronzovou příčku obsadily Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách.

„Děkuji všem, kteří podpořili naši elektrárnu. Vítězství v anketách svědčí o tom, že elektrárnu oceňují nejen technici, ale i široká veřejnost,“ pronesl Zdeněk Saturka ředitel vodních elektráren Skupiny ČEZ a doplnil: „Elektrárna je také nejnavštěvovanější mezi všemi elektrárnami Skupiny ČEZ.“ Jen letos do konce srpna navštívilo Dlouhé Stráně 72 600 lidí. Z toho si prohlédlo elektrárnu a nádrže v rámci exkurze 44 900 návštěvníků a dalších 27 700 využilo k individuální  dopravě lanovky na  horní nádrž přečerpávací elektrárny. Už teď překonávají tato čísla celoroční návštěvnosti z minulých let.

Právě letos uběhlo 15 let od spuštění  jednotlivých turbosoustrojí (únor a červen) do provozu. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně je držitelem tří „nej“. Je vybavena nejvýkonnější reverzní vodní turbínou v Evropě (325 MW), je elektrárnou využívající největší spád v České republice ( 534 m ) a z vodních elektráren Skupiny ČEZ má největší celkový instalovaný výkon (650 MW).

Elektrárna byla vystavěna v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.. Sice spotřebuje více elektřiny na naplnění horní nádrže, než kolik elektřiny z takto načerpané vody vyrobí, ale elektřinu vyrábí v době, kdy je jí málo a stojí tedy více peněz. Naopak horní nádrž plní v době nízké ceny elektřiny, tedy převážně v noci. Ekonomicky se tak vyplatí. Její další výhodou je rychlost najetí. Do sto sekund je schopna dodávat do energetické soustavy plný výkon, tedy 650 MW.

Vznik ankety 7 divů Olomouckého kraje inicioval hejtman Martin Tesařík, jehož inspirovala podobná akce uspořádaná na Slovensku Trenčínským samosprávným krajem. „Jsem rád, že jsme se vydali právě touto cestou, ohlasy na anketu byly opravdu vynikající a už nyní máme řadu podnětů a nominací od občanů na příští ročník,“ konstatoval hejtman Tesařík.

Občané při hlasování vybírali z celkem 21 nominovaných zajímavostí. Ty tvořily atraktivity vybrané odborníky na cestovní ruch, ale také méně známá místa kraje. Příkladem může být pravěké hradisko Obersko. Místo nedaleko Loštic bylo osídleno již před třemi tisíci lety a dodnes skýtá návštěvníkům nevšední pohled do okolí. Obersko před anketou kromě archeologů a místních obyvatel takřka nikdo neznal, ovšem v hlasování nakonec předběhlo i olomouckou Floru a termální lázně ve Velkých Losinách.

Olomoucký kraj hodlá vítězných 7 divů propagovat prostřednictvím vlaků Českých drah, a to jak na regionální úrovni, tak i celostátně prostřednictvím souprav Pendolino.

Zdroj: Olomoucký kraj, ČEZ

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla