Nejotužilejší otužilec je z Holandska

6. ledna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Wim Hof

Wim Hof přezdívaný „Iceman“ je zřejmě nejznámnější otužilec na světě. Jak připomíná facebooková verze portálu Naše voda, Hof je mimo jiné držitele dvaceti světových rekordů v pobytu v ledové vodě.Wim Hof se narodil 20.dubna 1959 holandském městě Sittard. Některé z jeho rekordů přinášíme v následujícím přehledu.

V únoru 2009 vyšel na vrchol Kilimandžáro pouze v šortkách během dvou dnů.

V roce 2009 při teplotě kolem -20°C uběhl maratón pouze v šortkách (42,195 km) nad polárním kruhem ve Finsku. Jeho čas byl 5 hodin a 25 minut.

V roce 2010 zůstal ponořen v ledu 1 hodinu a 44 minut v Tokiu v Japonsku.

V roce 2011 prolomil vytrvalostní rekord hned dvakrát, jednou v Německu a podruhé v New Yorku.

Wim Hof také běžel maratón v namibijské poušti bez vody pod vedením Thijse Eijsvogelse.

Na jedné veřejné produkci na ulici v New Yorku seděl 71 minut v nádrži plné ledu. Stav monitorovali lékaři. Konstatovali, že jeho tělesná teplota klesla na 34°C a tep se mu zvýšil na 120 tepů za minutu.

Wim Hof trénoval 30 let v tvrdých přírodních podmínkách. Metodu a svoji schopnost odolat extrémnímu chladu objevil sám. Tvrdí, že hlavní tři metody jeho schopností spočívají v kontrole dechu, otevřené mysli a vnímat pozorně signály svého těla. Jeho schopnosti připomínají tibetské mnichy, kteří meditují nazí v drsných horských podmínkách pomocí techniky zvané tummo. Své poznatky předává dál v seminářích svým žákům i ve vydané knize, kde dokumentuje metody a cvičení, které používá k dosažení této schopnosti.

Facebook Naše voda, foto Timeline

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě