Nedostatek sněhu ohrožuje zemědělce

5. února 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Botič sníh

Pokud nepřijde opravdová zima, bude podle zemědělců ohrožena letošní úroda. Upozorňuje na to Benešovský deník.

Například při absenci sněhu a mrazu přežijí v půdě všichni škůdci a choroby, takže setí bude velice obtížné, u řepky zase hrozí zahnívání kořenů a navíc zůstanou kvůli nadprůměrně teplé zimě pole plná plevele, který bude na jaře jen velmi těžké zlikvidovat. „Je pravda, že zatím si zem a plodiny v ní příliš neodpočinuly. Všechno vegetuje, což není úplně dobře. Přeci jen bychom potřebovali, aby ta půda zmrzla a nabrala sílu,“ připustil Michal Škvor, agronom Společnosti pro zemědělskou výrobu Ostředek. Podle něj by bylo úplně nejlepší, kdyby napadl sníh a vydržel na polích ležet do konce února, nebo ještě lépe do poloviny března.

Předpověď počasí vydatná sněžení v dohledné době slibuje, a to je pro zemědělce příznivá zpráva. Meteorologové totiž zároveň hlásí i větší mrazy, což by v případě absence sněhu představovalo pro agrárníky doslova katastrofu.„Kdyby ty plodiny nebyly zakryté sněhem, hrozilo by jejich vymrznutí. Všechny plodiny jsou náchylné na přezimování,“ zdůraznil Michal Škvor.

Sněhová pokrývka neskýtá půdě a rostlinám pouze odpočinek, ale také vláhu. Může se tedy stát, že pokud už letošní zimu sníh nenapadne, hrozí, že bude na jaře chybět voda. To ale ještě nemusí znamenat nižší úrodu. Přísun vláhy sledují zemědělci po celý rok. Například loňský rok agrárníkům na vodu přál, a i úroda byla rekordní. „Než přijdou velké mrazy, potřebujeme sněhovou přikrývku, aby ty plodiny byly schované jako v peřině. Pak není čeho se obávat,“ zakončil povídání Michal Škvor.

V podobném duchu hovořil i druhý z dotazovaných odborníků agronom akciové společnosti Podblanicko Louňovice pod Blaníkem Zdeněk Forejt. I on ještě nehází flintu do žita a vyčkává, jak se bude vyvíjet počasí. Říká, že řepka prakticky do této doby vegetovala, jelikož první větší mráz byl až v noci ze úterý na středu. Dokonce si myslí, že tato mírná zima ozimům celkem svědčí. „Vezměte si, že loni byla obdobná zima a výnosy byly nakonec rekordní. Takže není ještě nic ztraceného. Já si myslím, že má zima stále nárok se ještě projevit,“ uvedl Zdeněk Forejt, který věří, že i kdyby teď zima definitivně skončila, příroda by si s tím dokázala poradit.

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství