V neděli bude možné navštívit nedokončený most na Želivce

19. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

VN Švihov Hitlerův most

V neděli 25. června dostane 300 lidí možnost prohlédnout si hráz a další nepřístupné zóny přehrady Švihov na Želivce. Informuje o tom web Českého rozhlasu. Rozhlas dnes totiž odstartoval projekt „Týden vody“.

Prostřednictvím pořadů a interaktivních projektů Český rozhlas celý týden upozorňuje na končící vodní blahobyt v Česku. O tomto tématu bude i debata z hráze vodní nádrže, které se zúčastní ministr životního prostředí Richard Brabec, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, objevitel pramenů Amazonky Bohumír Jánský a další. Pořad vysílá v přímém přenosu Radiožurnál, Dvojka a Plus 25. června od 12:00.

Přihlašte se ve formuláři níže.

Součástí komentované pětikilometrové prohlídky, kterou připravilo Povodí Vltavy ve spolupráci s Českým rozhlasem, jsou i „mosty bez konce“. Zůstaly stát uprostřed nádrže, ale břehy nespojují. Mezi lidmi jsou známé jako Hitlerovy mosty nebo nedokončené mosty.

„Švihov je největší nádrží na pitnou vodu ve střední Evropě. Zásobuje vodou Prahu a několik oblastí ve středních, jižních, východních Čechách a na Vysočině, celkem okolo 1,5 milionu obyvatel. Vodu ze Švihova tedy pije přibližně každý sedmý obyvatel České republiky,“ říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Obvod nádrže je dlouhý přes 150 kilometrů. Rekordní je i tunel, kterým je voda odváděna do Prahy. Je dlouhý 52 kilometrů a voda jím teče do Jesenice u Prahy samospádem, odtud je dál rozváděna po hlavním městě.

Naše voda, foto (nedokončený nebo také „Hitlerův most“ Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace