Z nebezpečného jezu v Oseku nad Bečvou opět zmizelo záchranné lano

21. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

jezikk

Trápení zaměstnanců Povodí Moravy, s.p.  se zloději a vandaly, kteří kradou či ničí záchranné prvky instalované u nebezpečných jezů, pokračuje i v novém roce. Naposledy řádili na jezu v Oseku nad Bečvou, odkud si o víkendu odnesli záchranné lano. Informovala o tom mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Český svaz kanoistů, jenž se stará o údržbu záchranných prvků na oseckém jezu, sem dodá nové lano do deseti dnů.

Jez v Oseku nad Bečvou vybavilo PM bezpečnostními prvky v roce 2011, po jejich instalaci je pak předalo Českému svazu kanoistů, který je udržuje a případnou ztrátu nebo poškození hradí z vlastních prostředků. Osecký jez se stal terčem zlodějů již poněkolikáté. „Jedná se už o pátý případ krádeže od osazení tohoto jezu před čtyřmi lety. Ve dvou případech jsme zajišťovali náhradu prvků my, v dalších případech Český svaz kanoistů,“ řekl generální ředitel PM Jan Hodovský. Škoda, která krádeží záchranného lana nebo podkovy vznikne, není velká, ale to není v této souvislosti podstatné. „Lidé by si měli uvědomit, že záchranné prvky mohou zachraňovat životy a slouží hlavně jim samotným,“ zdůraznil Hodovský. Český svaz kanoistů plánuje osadit jez v Oseku záchranným lanem výrazné nezaměnitelné barvy, který bude v případě krádeže dobře identifikovatelný.

Povodí Moravy, s.p. již osadilo bezpečnostními prvky celkem 14 jezů, které zaměstnanci PM pravidelně kontrolují. Vybavení jednoho z nich přijde zhruba na 25 tisíc korun.

Naše voda, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla