Navzdory povodním neočekávají letos rybáři pokles produkce kaprů

26. listopadu 2013 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

Třeboňský kapr - IMG_0108

Přestože ještě nejsou všechny letošní podzimní výlovy ryb u konce, ukazují dosavadní odhady, že kaprů bude dostatek a poptávku českých zákazníků prodejci bez problémů pokryjí. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Praze předseda společnosti Rybářství Třeboň Jan Hůda.

„Díky příznivému počasí můžeme s výlovy pokračovat až do konce listopadu, kdy budou známa všechna čísla, a budeme moci vyhodnotit letošní sezónu. Prozatím se zdá, že rok 2013 bude průměrný. I přes problémy spojenými s letošními záplavami, to zákazníci nijak nepocítí,“ uvedl Hůda.

Šéf Rybářství Třeboň dnes také přiblížil historii a tradici značky Třeboňský kapr, která získala v roce 2007 ochranu EU v kategorii Chráněné zeměpisné označení. Tradice samotné značky je ale mnohem starší, již v roce 1936 byly ve Sbírce zákonů specifikovány podmínky tehdy ještě okrskové značky Třeboňský kapr územím, ze kterého mohli kapři takto označení pocházet, včetně povinnosti identifikace konkrétních producentů a sádek.

Hůda dnes také připomněl, že ČR je v rámci EU jedním z největších producentů kaprů a vůbec největším evropským exportérem těchto ryb. V celé EU se ročně vyprodukuje podle jeho údajů zhruba 70 000 tun kapra, z toho v ČR přibližně 17 000 tun.

Petr Havel, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy