Navštivte originální parní čerpací stanici Chválkovice

17. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

parní čerpací stanice Chválkovice - MOVO

V rámci oslav Světového dne vody mohou zájemci v pondělí 20. března navštívit v době od 12.00 do 16.00 také parní čerpací stanici ve Chválkovicích v Olomouci. Portál Naše voda byl na místě už dříve a jako ukázku natočil v provozu stanice krátkou videoreportáž.

Tu si můžete prohlédnout v sekci „Podívejte se na video“ na naší webové stránce v menu v pravé části. Uvedený historický unikát stojí v těsné blízkosti úpravny vody Černovír. Historická parní vodárna Chválkovice pochází z roku 1889, která byla společně s jímací studnou v minulosti zdrojem pitné vody pro Olomouc a byla součástí novodobého vodovodu Olomouc. Byla v provozu až do roku 1960, kdy byla elektrizována a převedena na ponorná čerpadla. Dnes je velmi cennou technickou památkou a je jedinou dochovanou parní vodárnou v České republice, navíc umístěnou ve svém původním prostředí.

Parní čerpací stanice Chválkovice se nachází v ochranném pásmu vodních zdrojů, příjezd k ní je proto zakázán. Dojít k ní však lze z nedalekého malého parkoviště.

Naše voda, foto a video Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Vodovody a kanalizace