Návrhy odpadových zákonů se na LRV vrátí opět za dva týdny

17. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

skládka - pneumatiky - IMG_1242_U

Legislativní rada vlády (LRV) nestihla v původním termínu projednat návrhy tří zákonů o odpadech a přerušila schůzi do příště. Opět se má sejít 26. ledna. LRV o tom informuje na svých webových stránkách.

Jak přitom připomíná ekologický portál enviweb.cz., zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a další související zákon předkládá Ministerstvo životního prostředí (MŽP). LRV o nich jednala od začátku září už potřetí, k normám stále trvá až osm desítek zásadních rozporů z připomínkových míst. Česko podle odborníků už několik let potřebuje novou odpadovou legislativu, aby se v mnohamiliardovém byznysu nastavila nová a jasná pravidla. Změnu také požaduje Evropská unie. Na to, aby zákony prošly do sněmovních voleb celým legislativním procesem, ale zbývá málo času. Připustil to i ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart. Pokud by ale zákony přes LRV prošly, mohly by se podle něj do Sněmovny dostat koncem února.

Zákon o odpadech se na jednání vládní rady projednával minulý týden ve čtvrtek od rána až do pozdních večerních hodin. Nakonec bylo podle zdroje ČTK jednání z časových důvodů přerušeno s ohledem na vysoký počet právních a formulačních nejasností. K jednání se vládní rada vrátí za 14 dní. To se týká i zákona o výrobcích s ukončenou životností, který ve čtvrtek kvůli nedostatku času odložila.

Zákon o odpadech má podle MŽP přinést zásadní změny v nakládání s odpady a jiná pravidla pro firmy, obce a občany. Jedním z cílů je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů a vydat se cestou oběhového hospodářství. Zákon navrhuje zvýšit skládkovací poplatek. Ekologové z Hnutí Duha i některé firmy podnikající v odpadech ale tvrdí, že norma se snaží přesunout odpady ze skládek do spaloven. Proti tomuto tvrzení se MŽP ale brání, energetické využití odpadu sice podle úřadu poroste, výstavba nákladných spaloven bude ale záviset na zájmu soukromých investorů. Evropské dotace na ně také nepůjdou, potvrdilo MŽP v Bruselu.

Ty chce MŽP směřovat do podpory jiných technologií, například stavby odpadových bioplynových stanic. Druhý a zcela nový zákon o výrobcích s ukončenou životností má určovat pravidla pro předcházení vzniku vybraných odpadů, jako elektrických spotřebičů baterií a akumulátorů, pneumatik a vozidel. K návrhu ale měli připomínky například výrobci.

Změnu odpadové legislativy požaduje EU, která členským zemím určila závazné cíle pro materiálové využití na rok 2020. Během přípravy zákonů však Brusel připravil nové směrnice, odborníci proto upozorňují na to, že návrhy by po přijetí mohly být v některých částech zastaralé.

Zdroj: ČAOH, enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony