Navrhované poplatky za vodu a odpad zvýší výdaje o 6 000 korun

29. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

výpusť ÚČOV Praha Vltava

Chystané zvýšení poplatků za vodu a odvoz odpadu, které navrhuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP), bude podle Sdružení místních samospráv stát domácnosti až 6 000 korun ročně navíc. Informuje o tom zpravodajství ČTK.

„Je to na hranici sociální únosnosti,“ řekl dnes novinářům předseda sdružení a europoslanec Stanislav Polčák. Podle něj návrhy směřují nad rámec evropských směrnic a zvýšení poplatku za skládkování odpadu pak nahrává velkým spalovnám. „Skládkovací poplatek se má podle návrhu MŽP zvýšit do roku 2024 trojnásobně, i když unijní předpisy počítají se zvyšování do roku 2030,“ uvedl Polčák. Poplatky za čerpání podzemních vod a vypouštění nečištěných vod se pak během sedmi let mají zvýšit o pětinu. Podle Polčáka v materiálech ministerstva chybí analýzy, zda takovéto zvýšení bude pro obyvatelstvo únosné. Ministerstvo ale tvrdí, že dopady zvýšení poplatků za odpad sociálně únosné jsou a pohybují se ročně do 50 korun na občana.

Sdružení kvůli tomu vyzvalo ministerstvo, aby své záměry přehodnotilo. Opak by podle něj znamenal růst chudoby zejména ve venkovských oblastech. Výhrady má i Svaz měst a obcí. Jeho místopředseda Pavel Drahovzal již dříve ČTK řekl, že budou masově vznikat černé skládky.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (vypouštění vod – ÚČOV Praha)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace