Návrh cyklostezky ve Strakonicích počítá i s jejím zaplavením

Aktualizováno 10. listopadu 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_4002 zaplavení vodou

Budovaná protipovodňová ochrana Strakonic sice plánovanou cestu pro kolaře podél řeky Otavy zohledňuje, ale její součástí není. Píše o tom Strakonický deník.

Mezi nejrůznějšími ohlasy se ozvala i Stanislava Čížková ze Strakonic. „Vím, že musí někudy vést, vždyť i dosud se tam po nábřežním chodníku pohybovalo cyklistů dost. Ale proč právě až u řeky? Podle mě bude dost trpět pokaždé, když se zvedne voda a zalije ji,” poznamenala.

Podle slov místostarosty Pavla Pavla je možné, že jednou za pár let cyklostezku voda zaplaví, stejně jako podobné cesty přímo u řek. „S tím byla navržená a spočítaná,” podotkl. Dodal, že myšlenka na vznik této cyklostezky je zhruba šest let stará. Na počátku bylo jen to, že se má stát součástí trasy, která povede od Modravy až po Orlík. Pak teprve začaly diskuze, jakým způsobem by měla vést přes Strakonice. „Už na počátku bylo jasné, že po nábřeží by se do budoucna neměli pohybovat současně kolaři a chodci včetně například maminek s kočárky. Už tehdy byly navrhované dva pruhy,” přidal další podrobnosti. V souvislosti s plány na budování protipovodňové hráze na nábřeží pak dostal návrh současnou podobu.

Podle informací mluvčí radnice Ireny Malotové budovaná protipovodňová ochrana Strakonic zohledňuje skutečnost, že v budoucnu po březích obou řek má vést páteřní cyklostezka, která propojí Otavskou cyklocestu s Volyňskou. Jinak je ale celá tato akce v režii Povodí Vltavy, ne města.

„Cyklisté by podle projektu měli mít k dispozici obousměrnou tři metry širokou osvětlenou cestu, která bude napojena na již existující cyklostezku z Radošovic,” uvedla. Cyklostezka přitom povede po rovné ploše podél řeky, horní část hráze mezi mosty Jana Palacha a Ellerova bude sloužit jako chodník pro pěší. Místostarosta upozornil na to, že technologická cesta, která tam nyní je, bude poté upravená jako náplavka. „Bude předána městu pro případné vybudování cyklostezky v budoucích letech,” dodal.

Stavební práce na protipovodňových opatřeních částečně mění i tvář levého břehu Otavy v centru města. Po něm bude v budoucnu možné opět v prostoru mezi mosty Jana Palacha a v ulici Ellerova po celé délce projít, respektive projet na kole. „Cyklostezka by odtud vedla k sídlišti 1. máje a pak dále k Řepici,” doplnila mluvčí.

Pokud se podaří získat všechna potřebná povolení a dostatečné finanční prostředky, předpokládá radnice realizaci páteřní cyklostezky v roce 2013 s tím, že výstavba některého úseku by mohla začít už v příštím roce.

Zdroj: Strakonický deník

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině