Nastávající mrazivé dny a noci ohrožují vodovodní přípojky i vodoměry

17. ledna 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

mráz led zima

I kvůli aktuálnímu varování meteorologů před silnými mrazy připomíná Šumperská provozní vodohospodářská společnost (ŠPVS) nutnost kontrol vodoměrů i prostor, ve kterých jsou vodoměry a vodovodní rozvody umístěny.

Zamrznutí vodoměrů a přípojek mají podle ŠPVS na svědomí nejčastěji netěsná či rozbitá sklepní okénka a špatně osazené či neizolované poklopy vodoměrných šachet. Rovněž nově položená venkovní dlažba může snížit izolaci vodovodní přípojky v místech, která byla dosud bezproblémová. Společnost proto doporučuje všem odběratelům, aby provedli kontrolu vodoměrů i míst, kde jsou vodoměry a vodovodní rozvody umístěny. „Náklady spojené s dodatečnou izolací problematických prostor jsou zanedbatelné, oproti tomu škody, které zamrznutím přípojky či poškozením vodoměru vzniknou, se pohybují v řádech tisíců korun a hradí je odběratel,“ varuje společnost.

V případě nejasností či zjištění jakýchkoli závad kontaktujte vodárenský dispečink ŠPVS a.s. na tel. č. 583 317 202.

Jak dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) budou dnes večer a v noci na středu v místech se slabým větrem a zmenšenou oblačností teploty klesat pod -12 stupňů Celsia. Největší pravděpodobnost výskytu silných mrazů je ve východních Čechách, v severovýchodních a východních částech Středočeského kraje a východu Libereckého kraje. Varování před nízkými teplotami platí od úterního večera do středečního rána. Podle vývoje počasí jej budou meteorologové v dalších dnech dále upřesňovat, neboť tuhé mrazy by měly vydržet minimálně do konce týdne.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace