Naši vědci otestovali v Antarktidě biologicky odbouratelné rozmrazovací prostředky

9. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ČZU rozmrazování Antarktida

Česko-polská expedice na jachtě Selma vytvořila námořní rekord u Antarktidy. Jak dnes informoval mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Josef Beránek, k rekordu pomohly rozmrazovací prostředky vyvinuté vědci z ČZU.

Problémem, který museli vědci z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů vyřešit, bylo zamrzání paluby a potřebných dílů, které znesnadňuje pohyb i řízení jachty. „Ve velmi krátké době jsme tak museli testovat různé navržené směsi jako rozmrazovací prostředky, avšak pod podmínkou, že budou biologicky odbouratelné,“ popisuje projekt Vladimír Hönig z Katedry chemie ČZU. „Problém není pouze v rozmrazovacích účincích, ale Antarktida je všeobecně brána jako nedotčená a čistá, a jakékoliv znečišťování okolních vod by bylo nepřípustné. Další problémem je, že paluba je neustále v kontaktu s mořskou vodou, a aplikované prostředky musí na materiálu dostatečně dlouho ulpívat. K tomu bylo zapotřebí samozřejmě vytvořit příslušnou metodiku dávkování a nanášení,“ uvedl Hönig.

To vše se dle vyjádření posádky jachty Selma podařilo.

Zdroj a foto: ČZU

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství