Násada úhořů míří do rybářských revírů

28. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Rokytno - monte - plůdek úhoř - IMG_2754

Český rybářský svaz (ČRS), územní svaz pro severní Moravu a Slezsko, vysadil tento týden  odkrmené úhoře do rybářských revírů. Informoval o tom Moravskoslezský deník.   

Úhoř říční (Anguilla anguilla) je stále ještě tajemná ryba s hadovitým tělem, která žije ve sladké vodě, ale k rozmnožovacímu aktu táhne tisíce kilometrů do Mexického zálivu. Zde se v hloubce oceánu vytírá a následně jeho larvy – za rybu je považován až při vstupu do sladké vody – pomocí Golfského proudu putují k ústím velkých evropských řek od Portugalska až po Holandsko a Polsko. V tomto stádiu vývoje se nazývají monté a stimulace sladké vody způsobuje, že ve vnitrozemských vodách jsou jen samice.

„Protože vlivem rozvoje civilizace a stavbou říčních překážek byly migrační cesty pro malé úhoře přerušeny jezy a přehradami, zajišťuje ČRS již desítky let přepravu malých úhořů leteckou cestou nebo kamionem v podchlazeném stavu do vod České republiky. Bez této obchodně i organizačně náročné činnosti by v našich vodách tento druh už nebyl,“ uvedl Přemysl Jaroň, jednatel ČRS.

Na financování zachování populace úhořů se podílí již několik let Evropská unie prostřednictvím Evropského rybářského fondu (ERF) a také Ministerstvo zemědělství ČR. Z dotace ERF bylo letos již vysazeno 332 kilogramů monté v hodnotě milionu korun. „Z prostředků svazu a dotace ministerstva zemědělství bylo nakoupeno dalších 25 kilogramů úhoříků, kteří byli partnerské firmě předáni k umělému odchovu. Takto se nakoupené množství za tři měsíce rozrostlo na téměř dvě stě kilogramů úhořů o velikosti od 12 do 20 centimetrů. Důvodem již několik let prováděného odkrmu je vyšší životaschopnost po vysazení do volných vod,“ doplnil Jaroň.

Úhoř říční je dravá ryba především s noční aktivitou, dorůstá délky i více než jednoho metru a hmotnosti až 1,5 kilogramu. Historicky jsou zaznamenáni i tříkilogramoví jedinci. Loví se hlavně od května do konce léta na živočišnou nástrahu a mrtvou nebo živou rybku. Nejmenší lovná míra je 50 centimetrů. Nejčastější úlovky jsou v době, kdy ryby migrují zpět do moře – pohlavně dospělé samice ve stáří osm až 15 let nutí zákon zachování druhu vrátit se na trdliště v oceánu. „Při této dlouhé cestě však značná část populace hyne v důsledku poškození při průchodu turbínami vodních elektráren,“ uzavřel Jaroň.

Dodatek portálu Naše voda: Český rybářský svaz (ČRS), územní svaz pro severní Moravu a Slezsko patří mezi organizace, které úhoře do vod vypouštějí až ve stadiu, kdy má vyšší naději na přežití. Jde o mnohem zodpovědnější přístup, než jakým je poměrně běžná praxe vypouštět do vody monté, kterých podle odhadů následně přežije jen zhruba jedno procento.

Zdroj: Moravskoslezský deník

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka