Národní park Podyjí pořádá v sobotu večer vycházku za plchem k Ledovým slujím

Aktualizováno 6. července 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ledové sluje foto David Grossmann

V době od 19.30 do 23.30 hodin proběhne atraktivní procházka nočním lesem za tajemným plchem velkým a sovami. Informuje o tom e-listí Národního parku (NP) Podyjí s tím, že sraz zájemců je v 19.30 v obci Čížov před budovou Návštěvnického střediska Správy NP Podyjí.

Trasa: Čížov – Obelisk nad Ledovými slujemi a zpět, 6 km středně náročným nočním terénem s návratem nejpozději do 23.00. Organizátoři doporučují pevnou obuv, repelent a čelovou lampu nebo jiný zdroj světla.

Ledové sluje pod hřbetem kopce Větrník mezi Čížovem a Vranovem jsou pseudokrasové prostory s dosud zjištěnou délkou nejméně 2 km. Terén tvořený ortorulami byl postupně narušen říční erozí, k tomu na kámen působil také mráz a vítr. Tento proces začal sice ve starších čtvrtohorách, ale stále pokračuje. Kopec se tak pomalu rozpadá pohybem, který poetiční vědci nazvali „tanečně kývavým“. Od zbytku terénu svah Ledových slují dnes odděluje až 20 m široká průrva zvaná Velká rozsedlina. Vnitřek slují je pokryt až do letního období ledovou výzdobou.

Naše voda, ilustrační foto David Grossmann (Ledové sluje)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě