Národní park České Švýcarsko zdobí ledopády

21. února 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

_ledopády MG_0705

Skalní stěny, převisy a některé jeskyně v národním parku České Švýcarsko zdobí v těchto dnech díky mrazivému počasí pozoruhodné ledové útvary, pro které se vžilo místní označení ledopády. Informoval o tom mluvčí parku Tomáš Salov.

Tradičně vyhledávané rampouchy a jeskyně se nacházejí podle jeho údajů především na Krásnolipsku a v okolí obce Brtníky. Správa parku také letos instalovala dočasné značení k nejzajímavějším útvarům. Nově si turisté mohou v lokálních informačních centrech obstarat také leták s mapkou a základními informacemi o ledopádech. Leták je také k dispozici ke stažení na stránkách správy národního parku http://www.npcs.cz/publikace.

“V zimní sezóně patří ledopády k nejvyhledávanějším pozoruhodnostem našeho národního parku, některé rampouchy dosahují značných rozměrů i obdivuhodných tvarů či barev,” říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a dodává: “Orientace v zimní krajině Českého Švýcarska může být velmi náročná, snažíme se ji proto návštěvníkům zpříjemnit jak dočasným značením, tak i nově vydaným informačním materiálem.”

Návštěvníci zimního Českého Švýcarska musí počítat se ztíženými podmínkami v terénu. Správa národního parku výletníkům doporučuje, aby se na cestu vybavili kvalitní obuví, teplým oblečením i teplými nápoji a nevydávali se na výlet sami. Povrch cest je především ve svažitých částech zledovatělý. Namístě je také opatrnost v době oblevy, kdy může dojít o opadávání kusů ledu.

Naše voda, foto Václav Sojka

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině