Napříště může cena vody růst jen o 2 procenta nad inflaci, upozorňuje VAS

Aktualizováno 17. října 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Voda a naše peněženka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Počínaje rokem 2015 se bude cena pro vodné a stočné řídit upravenými pravidly, která umožňují snížení meziročního nárůstu. Doposud musela cena meziročně růst minimálně 5 % nad inflaci, nově upravená pravidla počítají s nárůstem o 2 procenta. Upozornil na to Jindřich Král, předseda představenstva Vodárenská akciové společnosti (VAS) v rozhovoru v nejnovějším firemním magazínu Vodárenské kapky.

Využijí svazky a obce této možnosti a jaký to bude mít dopad do hospodaření VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČ-NOSTI, a.s.?

„Informoval jsem zástupce svazků o této možnosti a nabídl jim za VAS spolupráci,“ řekl Král.

„Podle prvních reakcí bych řekl, že většina svazků má o přepracování cenového vývoje zájem. Je potřeba si ale uvědomit, že stanovení ceny má svá závazná pravidla a každý,kdo v minulosti získal dotaci z Evropské unie na vybudování čistírny odpadních vod nebo kanalizace musí tato pravidla plně respektovat.

Jejich nedodržení by mohlo vést k vrácení části nebo v krajním případě i celé dotace. Co se týká hospodaření VAS, dotkne se nás toto opatření v tržbách za vodné a stočné. Pokud bych počítal, že objem dodané a odkanalizované vody bude na úrovni letošního roku, tak objem tržeb odhaduji nižší asi o 40 mil. Kč oproti plánu. Na hospodářský výsledek toto opatření vliv mít nebude. Je potřeba říci, že tlak na nezvyšování ceny je dán charakterem naší vodárenské společnosti.“

Zdroj: Vodárenské kapky

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace