Náměstek pro státní službu zrušil jmenování Geusse do čela ČIŽP

30. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

ČIŽP - Geuss - vánoční sbírka

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký zrušil jmenování ústředního ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Erika Geusse. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že verdikt ještě není pravomocný.

Geuss tak zatím zůstává ve funkci. Geuss ČTK sdělil, že dokument obdržel a proti rozhodnutí se odvolá. Podle náměstka Postráneckého nebyl Geuss jmenován v souladu se zákonem. Geuss s rozhodnutím nesouhlasí. „Domnělou nezákonnost nemůže v naší zemi konstatovat úředník, byť vysoký, ale pouze soud,“ napsal ČTK v SMS zprávě. Ministerstvo životního prostředí, jehož tajemník dříve do funkce Geusse jmenoval, dokument neobdrželo, protože není účastníkem řízení. „Rozhodnutí zatím nejspíš není pravomocné, je třeba dotazovat se účastníků řízení,“ řekla ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Podle textu rozhodnutí Postráneckého se Geuss funkce na konci roku 2014 po výběrovém řízení ujal na základě pracovní smlouvy, nikoli podle služebního zákona. To bylo podle náměstka pro státní službu špatně, služební místo by mohl obsadit člověk v pracovním poměru pouze na záskok.

Když bylo v roce 2015 místo znovu obsazované již podle služebního zákona, neměl být Geuss podle Postráneckého do výběrového řízení vůbec pozván, neboť v té době nebyl státním úředníkem, jak stanovuje zákon o státní službě. Tehdy Geuss ve výběrovém řízení zvítězil znovu. Jeho jmenování nyní Postránecký zrušil.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace