Náměšť připravuje opatření proti velké vodě

Aktualizováno 4. října 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Již řadu let se hovoří o protipovodňových opatřeních Náměště nad Oslavou. Radnice začala podnikat první kroky k ochraně majetku i obyvatel v případě zvýšení říční hladiny, píše Jihlavský deník.

„Je to dlouho diskutovaná problematika, podobné úvahy se objevily už před deseti lety,“ řekl starosta Náměště nad Oslavou  Vladimír Měrka.

Jedním z prvotních kroků radnice je snaha o vytvoření studie proveditelnosti, na kterou se podařilo získat více než dvoumilionovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí. „Půjde o základní dokument pro získání další dotace na samotnou realizaci projektu. Jde v podstatě o jednodušší projekt,“ upřesnil v deníku Měrka.

Podmínkou pro faktické přiznání dotace je vyhlášení výběrového řízení na dodavatele, který studii proveditelnosti vyhotoví do dvanácti měsíců. „Podmínky výběrového řízení připravujeme tak, jak nám ukládá zákon,“ poznamenal starosta.

S velkou vodou zápolili v Náměšti v minulosti hned několikrát. „Nejhůře bylo v roce 1985, kdy se řekou prohnala stoletá voda,“ zavzpomínal Měrka na chvíle, které mohly  být poslední i pro vzácný barokní most.

Zdroj a více: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině