Nádrže v povodí Moravy se plnily jen pomalu, hladiny řek ale už zase klesají

Aktualizováno 19. srpna 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

morava-kromeriz2

Aktuálně přes část našeho území přechází fronta, která je ovšem bez výskytu vydatných srážek. Nejvyšší srážkové úhrny jsou nyní do 3 – 5 mm/hod – Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Šternberk. Na Jižní Moravě do 1mm/hod. Uvedla to mluvčí Povodí Moravy gabriela Tomíčková.

Nejvyšší úhrn za 24 hod naměřila včera stanice Bukovinka – 111 mm.  Za posledních 24 hod byly nejvyšší srážky – Troubsko – 84 mm, Červená Voda – 81 mm, Olešnice – 73,4 mm, Kobylí – 64 mm.  

Na vodních tocích nejsou dosaženy stupně povodňové aktivity (SPA). Vodní toky v povodí Dyje zasažené vydatnými srážkami mají klesající tendenci, v povodí řeky Moravy vlivem dotoku stoupají průtoky ve středním a dolním úseku Moravy, ale také bez SPA. Zvýšené přítoky jsou využívány k naplnění nádrží, např. na vodním díle Vír je hladina zvýšena o 60 cm, na VD Letovice o 30 cm, VD Nové Mlýny – 36 cm.  Během dneška se může občasný déšť vyskytovat na severovýchodě, během dne bude docházet k postupnému slábnutí  srážek, na ostatním území ojediněle přeháňky. Zítra ojediněle přeháňky, v dalších dnech  už beze srážek.   S ohledem na předpověď očekáváme postupné poklesy průtoků ve vodních tocích, kromě dolního úseku Moravy, kde dotéká voda z povodí.

Naše voda

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině