Do nádrže na Želivce stékají chemikálie z polí i splašky z přilehlých obcí

25. června 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do vodní nádrže na řece Želivce i přes nejvyšší stupeň její ochrany stékají chemikálie z polí i splašky z přilehlých obcí. Připomíná to vysílání Českého rozhlasu Plus.

Vodu z nádrže přitom pije 1,5 milionu lidí, především Pražanů. Znečišťování nepopírá ani správce přehrady Povodí Vltavy. Zásadní to ale podle nich není, protože voda je podle chemických rozborů v normě. Problém znečišťování nádrže přitom není ničím novým. Trvá prakticky od 70. let minulého století. A jak přímo u nádrže zjišťoval reportér Milan Kopecký, od té doby se toho opravdu moc nezměnilo.

Jen na Havlíčkobrodsku, tedy asi v polovině přehrady, je zcela evidentních míst znečištění poměrně hodně. Z Chotěměřic se do Švihova vlévá potok, do kterého tečou splašky ze vsi. Podobná situace je v Kamenné Lhotě. Mnohem závažnějším problémem je zemědělství. U vesnice Kožlí letos farmáři zaseli kukuřici. A řádky směřují přímo do přehrady. Pole končí jen asi 300 metrů od hladiny a splav ornice je jasně viditelný.

Zdroj a podrobnější rozhovory k tématu: www.rozhlas.cz

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině