Nádrž hasičům opakovaně zaplavuje bahno

12. července 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Podruhé za letošní léto musí dobrovolní hasiči z Bernardova na Kutnohorsku čistit vodní nádrž, která jim slouží jako zásobárny vody při hašení požárů. Na vině jsou nedávné bouřky a přívalové deště, které odnesly velkou část ornice z výše položeného kukuřičného pole, a celou nádrž tak zaplavily bahnem. Píše to Kutnohorský deník.

„Tady po té cestě to převážně přiteklo. Na horizontu je kukuřice vysázená do spádu, a tak a všechno teče sem,“ stěžuje se člen místních dobrovolných hasičů Lubomír Koudelka.

Pěstování kukuřice ve svahu je nebezpečné z hlediska eroze, nenadálé deště tak mohou spláchnout velké množství ornice. Hlavním problémem se tak stává naplavený písek a nečistoty ve vodě. „Ta voda nejde k hašení použít, protože je samý písek, když sem dáme čerpadlo, tak ho vydřeme a můžeme koupit nové, což je pětatřicet tisíc korun,“ dodává v Deníku Koudelka.

Problémem se zabývá i starosta obce Bernardov Jaroslav Váša společně s Milanem Kasalem ze Zemědělského obchodního družstva Kačina, které pole obhospodařuje. Oba se na možných řešeních víceméně shodují.

„Právě s tím v současné době nic dělat nejde, je tam zasetá kukuřice a je to tam vyplavené. Když uděláme nějaký zásah a přijde další déšť, tak to znovu vezme. Jsme ale domluveni 
s obcí, že rozšíříme pruh trávy pod polem, která tam byla kvůli těmto účelům nasetá. Přívaly jsou nyní větší. Tedy ten pruh zvětšíme a napřesrok zasejeme vojtěšku,“ říká Milan Kasal. „Konzultoval jsem to s více družstvy, které tam něco navezly, a prý to bylo ještě horší,“ řekl pro Kutnohorský deník.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině