Nadační fond Veolia podporuje vědeckou expedici Tara Pacific

1. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Nová vědecká expedice Tara Pacific byla zahájena 28. května v Lorient (Morbihan, Francie). Po dobu dvou a půl roku bude škuner Tara zkoumat korálové útesy v jižní Asii a zjišťovat, jak se adaptují na změny klimatu a životního prostředí na naší planetě.

Tara Pacific je již třetí expedicí tohoto škuneru, kterou podporuje Nadační fond Veolia. Expedice má dva cíle: vědu a vzdělání pro všechny. Korálové útesy, jež tvoří 0,02 % plochy oceánů, jsou domovem 25 % živočišných druhů žijících v moři. Poskytují potravu miliardě obyvatel jižní Asie a generují 30 miliard dolarů ročně (z rybolovu, cestovního ruchu, ochrany pobřeží). Dvacet procent těchto útesů již zmizelo, 50 % je ohroženo či se v ohrožení ocitne do roku 2050: korálovým útesům škodí jak stále se zvyšující počet lidí na Zemi, tak i klimatické změny.

Ochrana těchto útesů vyžaduje lepší znalosti: vědecká mise Tara Pacific s názvem „korálové útesy čelí globálním změnám na planetě“ si klade za cíl zkoumat evoluci 30 % korálových útesů na Zemi, které se nacházejí v tzv. Korálovém trojúhelníku (Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan, Filipíny, Papua). Bude analyzovat blednutí korálů v souvislosti se zvyšováním teploty a okyselováním oceánů, jakož i jeho dopad na růst korálů. V červenci Tara propluje Panamským průplavem a zastaví u Velikonočního ostrova, odkud bude pokračovat dále do Polynésie a Japonska. Odtud popluje na Nový Zéland a přes Papuu Novou Guineu až do Číny. V roce 2017 vědci prozkoumají odolnost korálových útesů vůči klimatickým změnám a navrhnou vzdělávací materiály pro širokou veřejnost. Mise Tara Pacific urazí za 30 měsíců celkem 100 000 km, po cestě odebere na 30 000 odebraných vzorků a na paluvě lodi se vystřídá 70 vědců z 8 zemí.

Zdroj a foto: Nadační fond Veolia

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace