Náchod chystá vlastní prameník minerálky Ida

19. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

léčivý pramen

Město Náchod by chtělo letos vybudovat na svých pozemcích vlastní prameník minerální vody Ida. Informovalo o tom zpravodajství ČTK s tím, že město nechce být závislé na jiných vlastnících vrtů a pozemků v jejich okolí.

Náklady na průzkumné vrty nových pramenů Idy a na stavbu prameníku v místě historických takzvaných Malých lázní radnice odhaduje na 20 milionů korun. Radnice také bude muset, jak informoval starosta Jan Birke, vybavit prameník vybavit zařízením na snížení obsahu arsenu v minerálce, což nynějšímu prameníku chybí.

Současný prameník Jakubova pramene v podobě kapličky, který patří soukromé společnosti Běloveské lázně, radnice na základě smlouvy o výpůjčce opravila a otevřela v červenci 2011. Přes výzvy ministerstva zdravotnictví ale radnice prameník neosadila zařízením na snížení arsenu v minerálce. Po urgencích ministerstva k řešení situace radnice prameník loni v září uzavřela a za 250.000 korun si objednala technologickou jednotku na snížení obsahu arsenu.

Že byly důvodem uzavření prameníku čtyři roky trvající požadavky ministerstva na řešení arsenu, radnice přiznala až nyní. Starosta Birke neřešení problému a mlčení města označil za manažerské pochybení své a místostarosty Tomáše Šuberta.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda (léčivý pramen)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině