Na Znojemsku se připravuje velká modernizace závlah

21. ledna 2016 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

závlahy zavlažování zelenina - IMG_0307

Firma Závlahy Dyjákovice, která se na Znojemsku stará o zavlažovací systém na 14 000 hektarech s 80 kilometrů vodotečí, se chystá letos modernizovat některé z čerpacích stanic za 11 milionů korun. Informovalo o tom zpravodajství ČTK.

Staré čerpací stanice pochází z druhé poloviny 60. let minulého století, nové uspoří vodu i elektřinu. V letech 2017 až 2022 chce modernizovat s pomocí dotací i další stanice ze 60. a 70. let, řekl ČTK ředitel společnosti Jaroslav Benda. Firma má na starosti dvě desítky čerpacích stanic. Závlahy slouží 58 zemědělským podnikům, které mají deset a více hektarů pozemků, a v posledních suchých letech zachraňují při nedostatku srážek úrodu. „Projevilo se to loni hodně u kukuřice, ale i u pšenice. Na Znojemsku bývá ve vegetačním období jen přes 300 milimetrů srážek, takže je potřeba plodiny zalévat,“ řekl Benda. Voda se přivádí z Vranovské přehrady a z Dyje, závlahám slouží také kanál Krhovice-Hevlín. „Neměli jsme s množstvím vody problém ani loni,“ uvedl Benda.

V roce 1989 bylo na Znojemsku zavlažováno víc než 20 500 hektarů. Nyní jsou v provozuschopném stavu závlahy na víc než 14 000 hektarech, na 2 000 hektarech jsou zakonzervované, zbytek byl zrušený. „Chceme je co nejvíce obnovit, protože je hrozně těžké kvůli pozemkům a majetkovým záležitostem budovat nové,“ řekl Benda. I tak se chystá 3,5 kilometru nového potrubí pro 250 hektarů polí. Firma jen čeká na stavební povolení a v předjaří chce vyrazit do terénu stavět. „Máme zažádáno o dotace. Pan ministr (zemědělství Marian Jurečka) tomu fandí,“ poznamenal Benda.

Díky závlahám se místním zemědělcům daří dobře. Společnost Čeroz se zde letos podle Bendy chystá pěstovat i zeleninu na 300 hektarech a postupně chce expandovat až na 1500 hektarů na jihovýchodě okresu. Zelenina je přitom na vodu výrazně náročnější než obiloviny. „V závlahách v naší oblasti proto vidím budoucnost,“ řekl Benda. Největším odběratelem je v současnosti Agrospol Hrádek, který loni využil jeden a čtvrt milionu metrů krychlových vody.

Benda, který se závlahám na Znojemsku věnuje od 70. let, připomněl, že před rokem 1989 bylo v Česku zavlažováno 150 000 hektarů polí, loni se přitom závlahy využívaly jen na 35 000 hektarech. Předpokládá však, že zájem bude růst. „Kromě naší znojemské oblasti na Litoměřicku, Lounsku a Žatecku. Už mají zájem i chmelaři a vinaři. Také zelináři na Mělnicku,“ popsal současný stav Benda.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace