Na záchranu Prahy před velkou vodou stačí dvě minuty

Aktualizováno 24. srpna 2011 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

Orlík - DSCN1811 logo Povodí Vltavy

Jen dvě minuty v Praze trvá uzavření obou protipovodňových vrat mezi Vltavou a Libeňskými doky i mezi řekou a potokem Rokytka. Ukázal to kontrolní den protipovodňových opatření v Libni, o kterém informuje zpravodajský portál iHNed.cz.

Právě přes doky a Rokytku se v roce 2002 dostala voda do pražských  čtvrtí Karlín a Libeň. „Díky těmto protipovodňovým opatřením by dnes  bylo ochráněno 25 tisíc obyvatel, kteří museli být v roce 2002  evakuováni,“ řekl během zkoušky radní Radek Lohynský, který má  protipovodňovou ochranu na starosti.

Spuštění protipovodňové ochrany načerpací stanici v Libni začne ve chvíli, kdy hladina vody vystoupá o 1,8 metru nad normální stav. Pokud voda stoupne o dalšího půl metru, dojde už k zavření vrat mezi Vltavou a Libeňskými doky. Pokud hladina vystoupá ještě o dalších 50 centimetrů, zavírájí se i vrata do Rokytky. Voda z tohoto potoka začne přepadávat do Libeňských doků a poté se bude přečerpávat zpět do vltavského koryta. Jde přitom hlavně o zabezpečení Libně a Karlína proti zpětnému vzdutí Vltavy.

Tři jednodenní a jednu třídenní zkoušku protipovodňových opatření organizuje každoročněstátní podnik Povodí Vltavy, součástí těchto akcí je i odstraňování nánosů pod protipovodňovými vraty.

S výstavbou protipovodňového uzlu v Libni se začalo v roce 2002, zkolaudován byl v roce 2008. Vybudování těchto protipovodňových opatření stálo 420 milionů korun.

Zdroj: iHNed.cz

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině