Na Vysočině má vyřešeno čištění odpadních vod jen menší část obcí

Aktualizováno 8. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cistiiii

Čištění odpadních vod je na Vysočině vyřešeno jen u čtvrtiny ze 704 samostatných obcí. Je to dáno velkým počtem malých vsí, uvedl v tiskové zprávě radní kraje Zdeněk Chlád (ČSSD). Protože větší sídla čistírny odpadních vod mají, byly loni čištěny odpady skoro tří čtvrtin obyvatel Vysočiny.

I to je ale v republikovém porovnání podprůměrný výsledek.

Podle Českého statistického úřadu žilo loni v Česku v domech s kanalizací napojenou na čistírnu 8,4 milionu lidí, tedy 79,9 procenta obyvatel Česka. Na Vysočině byla stejně čištěna odpadní voda jen od 73,3 procenta obyvatel. V kraji funguje 186 čistíren. Podle krajského plánu by do rozvoje vodovodů, kanalizací a čistíren bylo ročně potřeba investovat kolem miliardy korun. „Problematika čistoty vod je tak jednou z priorit regionu,“ uvedl Chlád.

Kraj Vysočina podle Chláda přidává ročně obcím na vodovody a kanalizace přes 50 milionů korun, zatímco jeho příjem z vybraných poplatků na odběr podzemních vod činí jen 16 milionů ročně. Starostové mohou žádat o peníze na projektovou dokumentaci i na samotné stavby. O další dotace se mohou ucházet v evropských fondech a na ministerstvu zemědělství.

„Bohužel je nutné konstatovat, že finanční prostředky určené na podporu řešení odvádění a čištění odpadních vod v obcích jsou nedostatečné,“ uvedl Chlád. Navíc i u dotovaných projektů musí část nákladů platit žadatel, což je hlavně pro malé vesnice problém.

Na Vysočině se nachází významné vodárenské nádrže. Z přehrady Švihov, známější jako Želivka, odebírá pitnou vodu 1,5 milionu lidí, včetně obyvatel Prahy. Čistírnu odpadních vod tam teď s podporou kraje rekonstruovala obec Želiv. Obce kolem nádrže Švihov si ale stěžují na to, že je ochrana tohoto zdroje vody výrazně omezuje. Na lednovém setkání v Kožlí se shodli na tom, že by jim měl s investicemi více pomáhat stát.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace