Na většině území ČR je v současnosti voda vhodná ke koupání

12. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lhota přírodní koupání - IMG_0280

Až na několik lokalit v nádrži Orlík nebo rybník Hnačov je prakticky všude v současné době voda vhodná k rekreačnímu koupání. Vyplývá to z údajů na serveru www.koupacivody.cz a ze zpráv o kvalitě vody v některých regionech.

Například kvality vody v pražských koupalištích, jak tento týden informoval deník Metro, je dobrá všude.  Nejvyšší známkou značící nejlepší kvalitu vody byla označena čtveřice koupališť z celkem pěti fungujících a sledovaných hygieniky. Podle hygieniků je přitom nejlepší voda v Motole, Divoké šárce, Radotíně i Hostivařské přehradě, o něco horší pak na koupališti Džbán.

Také voda v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji, jak informoval Děčínský deník, je zatím většinou dobrá a je vhodná ke koupání. Vyplývá z výsledků rozborů vody z nádrží a rybníků, které pravidelně dělá Krajská hygienická stanice. Snížená průhlednost vody je už od začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví. S horší kvalitou vody musejí počítat také lidé, kteří zamíří do Varvažova na Ústecku. Na hladině se může objevovat fytoplankton, tedy například řasy. Naopak bez závad je sousední zatopená jáma v Chlumci. Kvalitní voda je podle hygieniků v Kamencovém jezeře v Chomutově, v nádrži Barbora na Teplicku nebo zatopené jámě Matylda u Mostu. Sezona naopak ještě nezačala ve Vysoké Peci na Chomutovsku, Křižanově na Teplicku, v Chabařovicích na Ústecku ani v Jetřichovicích, Velkém Šenově a Mikulášovicích na Děčínsku.

Letos ještě nebudou hygienici kontrolovat kvalitu vody v největším jezeře v Ústeckém kraji, Miladě na Ústecku. Vodní plochu, která vznikla na rekultivovaném území, úřady zatím do seznamu kontrolovaných míst nezařadily. Milada by se v následujících letech měla stát turistickým lákadlem kraje. Zatím tam ale není infrastruktura ani zázemí pro rekreaci.

Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Laboratorní vyšetření stojí kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Koupací sezona je letos stanovena od 30. května do 1. září.

Naše voda, ČTK, regionální média, ilustrační foto (jezero Lhota) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině