Na Táborsku zdraží voda průměrně o pět procent

Aktualizováno 23. listopadu 2013 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

kohout-umyvadlo-tekouci

Lidé z táborské aglomerace platí dražší vodu už od října, a nový rok tak pro ně není hrozbou dalšího zdražování. Na obyvatele dalších měst ale doléhá. Leden zvedne ceny v průměru o pět procent, napsal Táborský deník.

Vodárenské sdružení Bechyňsko vodu zdražit musí. Podle ředitelky Zdenky Sosnové ho k tomu zavazuje poskytnutá dotace z Evropské unie. Podmínkou udělení podpory byl finanční model s rostoucí cenou: „Zrekonstruovali jsme kanalizaci v Zářečí. Pevná složka ale zůstane stejná a pohyblivou zvedneme asi o pět procent,“ upřesnila Deníku ředitelka sdružení s tím, že přesnou cifru za kubík ještě v ruce nemá. Jednat o ní musí valná hromada společnosti. Stejnou cenu budou platit lidé z Hvožďan, Senožat i Sudoměřic u Bechyně, které spadají pod stejné vodárenské sdružení. S pětiprocentním zdražením počítají také v Mladé Vožici. I tady má cena vzrůstající křivku díky dotaci na čistírnu odpadních vod. „Váže nás smlouva. Dotaci máme na dvacet let od roku 2010 a každý rok musíme vodu zdražovat o pět procent,“ vysvětlil místostarosta Václav Slabý. Soběslav je napojena na Jihočeský vodárenský svaz, který tento týden oznámil, že kubík zdraží o korunu. Podle starosty Jindřicha Bláhy jsou za tím vyšší vstupní náklady na výrobu vody.

Nejnižší ceny na Táborsku nabízí Chýnov, který zdražovat nebude: „Máme vlastní vodovod, kanalizaci i čistírnu odpadních vod. Díky tomu můžeme držet cenu níž než ostatní města regionu,“ sdělil starosta Pavel Eybert s tím, že cena je 18 korun za vodné a 20 korun za stočné bez DPH.

Zdroj: Táborský deník

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace