Na světě každoročně zemře 3,5 milionu lidí kvůli nedostatku vody a hygieny

21. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

image foto_rybník

Lidstvo spotřebuje každý rok zhruba 3 800 kilometrů krychlových sladké vody. Také to je možné dočíst se v publikaci „Krátké úvahy o vodě“, kterou letos v rámci končícího Mezinárodního roku vodní spolupráce vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nezbytnost vody dokladuje kniha na statistikách, podle nichž ročně zemře v důsledku nedostatku vody nebo špatné kvality vody v průměru 3,5 milionu lidí. Jen 10 procent vody je ve světě používáno v domácnostech, 20 procent pak v průmyslové výrobě a 70 procent v zemědělství. (U nás je přitom v zemědělství spotřebováváno jen několik procent vody – pozn. redakce).

Podle publikace ČHMÚ bylo jen mezi lety 2000 až 2006 zaznamenáno ve světě 2 163 katastrof spojených s vodou, které si vyžádaly téměř 300 000 obětí a způsobily škody za více než 422 miliard amerických dolarů.

Celkem 68,6 procenta zásob sladké vody se nachází v ledovcích, 30,1 procenta v podzemních vodách, 0,26 procenta zásob sladké vody připadá na jezera a jen 0,006 procenta na řeky. Živé organismy pak obsahují 0,003 procenta světových zásob sladké vody na Zemi.

Jinak je ale kniha „Krátké úvahy o vodě“ postavena především na statích ukazující vztah významných tuzemských vodohospodářských osobností k vodě.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy