Na rybník Benátky se vrátí lodičky i plavci

31. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

V Šumperkém rybníku Benátky, který se nachází v blízkosti krytého plaveckého bazénu, se lidé budou moci opět koupat. Informuje o tom Šumperský deník.

Šumperská radnice totiž v místě buduje rozsáhlý rekreační areál, do něhož chce zahrnout i vodní nádrž. Tu zatím ještě využívají rybáři, ale město jí chce nechat odbahnit. Velkou část nákladů by měla pokrýt dotace z ministerstva zemědělství.

Benátky byly za dob první republiky oblíbeným výletním místem. Už tehdy zde stála hospoda, rybník fungoval jako městská plovárna, lidé se zde vozili také na lodičkách. To vše by se zase mělo vrátit. „Rybářské organizaci jsme již s předstihem avizovali, že zde plánujeme rekreační zónu, nájemní smlouvu jsme jim tedy již neprodloužili. Samotné čištění rybníka by mohlo začít na podzim, počítáme i s rekonstrukcí břehů,“ uvedl šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Záměry se líbily také ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi, který Šumperk nedávno navštívil. Šance na finanční výpomoc jsou prý vysoké. „Od letošního roku je spuštěný dotační program, který je určen na odbahňování a rekonstrukce rybníků, zájem je poměrně velký. Město si může podat žádost, pokud splní parametry, jako například, že odtěžení sedimentu půjde do hloubky nejméně čtyřiceti centimetrů,“ řekl Marian Jurečka.

Náklady na revitalizaci nádrže zatím nejsou jasné, pohybovat se mohou od statisíců až po miliony korun. Dotace by ovšem mohla „zalepit“ osmdesát procent částky.

Zdroj: Šumperský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství