Na průzračnou vodu v bazénu se dá používat vločkovač

Aktualizováno 28. května 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

bazen-ilustrační foto

Starat se o bazén a mít vždy čistou a průzračnou vodu není jednoduché. Začíná to už při volbě vhodného zdroje vody s aplikací vhodné bazénové chemie. Ve většině případů je voda tvrdá (tedy s vysokým obsahem vápníku a hořčíku), takže se musí změkčovat nebo tvrdost maskovat. Musíme také bojovat proti baktériím a řasám, které vytvářejí velké problémy při údržbě bazénové vody.

Dalším zdrojem problematického znečištění jsou různé opalovací a pleťové krémy, kterých se zbavíte z vody například pomocí vločkovače.

Hrubší nečistoty zachytí filtr nebo je můžeme odstranit síťkou, ale co s mikroskopickými a menšími nečistotami, které kalí a takzvaně kazí vodu? Tady právě slouží vločkovač. Majitelé bazénů si myslí, že když dodrží všechny postupy, mají správně nastavené pH a pravidelně vodu desinfikují, tak voda bude vždy průzračná. Ale tak to není.

Největší problém dělají organické a koloidní nečistoty, které pískový filtr nezachytí a které vytvářejí ve vodě mléčný zákal. Pomůckou je zmíněný vločkovač, který si poradí i se sinicemi, ale především zabrání jejich výskytu v bazénu na delší dobu díky odstranění nutrientů. Používá se ve formě flokulační kartuše nebo granulátu, případně roztoku. Nejvýhodnější a optimální pro použití je kartuše, která zajistí, aby se přípravek dostával postupně do vody a nezůstával na jednom místě.

Tento způsob úpravy patří k profesionální úpravě, která se používá i při úpravě vod pitných. Vločkovač dokáže přinutit nečistoty, aby se spojovaly do větších vloček, které už filtr zachytí. Vločkovač je dobré použít preventivně. Mikroskopické nečistoty se do vody stále dostávají a je vhodné je v pravidelných intervalech odstraňovat. Tyto nečistoty vnášejí sebou do bazénové vody i živiny, které prospívají sinicím a dalším řasám, které se začnou okamžitě vyskytovat v bazénové vodě a následně rozmnožovat. Vytváří pak modro-zelený zákal a voda začíná páchnout.

Zdroj: SEO Expert

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě