Na projekty Zelené oázy se rozdělí 1,4 milionu korun

30. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Zelená oáza zahrada Na dotek Horní Maršov

Právě dnes startuje druhý ročník grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Informoval o tom Martin Gillár z uvedené Nadace s tím, že organizátoři mezi úspěšné žadatele rozdělí 1,4 milionu korun.

Cílem je prostřednictvím lokálních projektů navrátit zeleň a vodní prvky do urbanizovaného prostoru. O granty ve výši až 140 000 korun mohou obce, školy, spolky a další organizace žádat do 31. října. Dnes také organizátoři vyhlásili nejlepší projekt loňského ročníku. Stala se jím zahrada u kladenské Montesorri školky. Všechny informace o grantovém programu jsou dostupné na webové adrese www.zelene-oazy.cz.

„Byli jsme nesmírně potěšeni zájmem veřejnosti aktivně se podílet na kultivaci svého okolí a vytváření lepších podmínek pro život ve městě a obcích. Vybírat z více než dvou set projektů ty nejlepší byl pro nás závazek. O to víc nás těší úroveň realizace jednotlivých podpořených grantových projektů a zároveň potvrzuje správnost našeho rozhodnutí zahájit tento program. Prvním ročníkem jsme nastavili laťku hodně vysoko a jsme přesvědčeni, že i druhý ročník bude velice úspěšný,“ komentuje Kristína Félová, generální ředitelka společnosti MOL Česká republika.

Z grantového programu Zelené oázy mohou obce, školy nebo další instituce financovat například nákup sazenic, potřebného materiálu, jako je nářadí, kůly nebo pletivo, odborné poradenství nebo přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů. „Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí,“ vysvětluje grantový manažer Nadace Partnerství František Brückner. Příkladovým projektem je třeba zahrada Montessori mateřské školy v Kladně, která získala i letošní ocenění pro nejlepší Zelenou oázu roku. Kromě nových prvků, které tu v rámci projektu již vznikly, získá školka od Nadace Partnerství a společnosti MOL dalších pětatřicet tisíc korun na nové vybavení. „Rádi bychom vytvořili venkovní dílnu – přístřešek a v něm truhlářskou hoblici, aby děti mohly pracovat i venku, nejen ve třídě. Dále káď na vodu, kterou budou děti při pumpování využívat, zahradní stolek na sázení a kompostér,“ představuje plány školky Markéta Lážnovská z Montessori školky.

Podle ředitele Nadace Partnerství jsou podobné projekty klíčové také z důvodu adaptace měst na změny klimatu a udržení vody ve městech. „Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat. Je potřeba, aby se česká města a obce na změny klimatu postupně připravovala a adaptovala,“ uzavírá ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Naše voda, foto Nadace Partnerství: Zahrada na DOTEK – Horní Maršov

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka