Na potřebné investice do rybníků na Vysočině nemají obce peníze

8. listopadu 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

100_9307 rybník -rákosí

Vedení obce Sněžné na Žďársku chce co nejdříve opravit tamní rybníky, jejichž stav ohrožuje její obyvatele. Informovala o tom v pořadu Minuty regionu televize Prima.

Rybníky jsou podle reportáže televize v dezolátním stavu. Hráze praskají, břehy se bortí a rybníky nedokážou pojmout už téměř žádnou vodu. Obec tak potřebuje rychle sehnat zhruba třicet milionů korun. Každý přívalový déšť může pro místní lidi znamenat velkou pohromu. Kaskáda rybníků totiž prochází celou obcí, takže proudy vody by se tak valily lidem přímo do domů.

Obec proto poslala žádost o dotaci na ministerstvo zemědělství. Jde o desítky milionů. Peníze má přislíbené. V žádosti je ale pár nedostatků. Podle ředitele sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství Pavla Punčocháře musí obec v žádosti doplnit některé hydrologické údaje o odtokových poměrech a také vyřadit například zřízení mokřadu. Od července ale prý ministerstvo marně čeká na jakoukoliv reakci. Zřejmě proto, že obec shání dalších pět milionů korun na spoluúčast. Rybníky tak zatím dál leží ladem.

„Je tak na obci, aby nepromarnila poslední šanci, jak získat peníze z operačních fondů. Jisté je, že letos už s opravami nezačnou,“ uvádí Prima.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství