Na pěti místech Česka platí třetí stupeň

Aktualizováno 11. června 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Na pěti místech Česka platí v úterý ráno třetí stupeň povodňový stupeň. Vyplývá to z údajů ČHMÚ.

Jedná se o Vltavu v Českém Krumlově kvůli vypouštění Lipna, dále Radbůza ve Staňkově, Klabava na Rokycansku, která způsobila místní bouřkové záplavy v noci na dnešek a také Labe v Ústí nad Labem a Děčíně.

V Čechách oblačno až polojasno, místy přeháňky a ojediněle bouřky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na východě místy bouřky. Později odpoledne a k večeru ubývání oblačnosti na polojasno a ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C. Mírný severní vítr 3 až 7 m/s.

V důsledku očekávaných lokálních bouřek i trvalejších srážek mohou zejména hladiny menších toků kolísat nebo opět stoupat. Vzhledem k nasycení půdy mohou být vzestupy i velmi rychlé.

Největší vzestupy lze očekávat na tocích v povodí Berounky, Otavy, Lužnice, horní Vltavy a jejích přítocích. S velkou pravděpodobností zde budou místy opět překročeny 2. SPA a 3. SPA. Vzestupy jsou pravděpodobné i na podhorských tocích v oblastech severu Čech a na severu Moravy s dosažením 1. SPA. Na dolním toku Vltavy a na dolním Labi se následně pokles hladin postupně zpomalí či přechodně zastaví.

Zdroj: ČHMÚ, MŽP

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině