Na opravy silnic zničených povodní dostane Liberecký kraj jen70 procent

11. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

povodeň - sesuv silnice - IMG_4223

Na rekonstrukci posledních čtyř silnic zničených povodní dostane Liberecký kraj jen zhruba 70tiprocentní dotaci. Informovala o tom ČTK s tím, že původně měl kraj dostat až 85 procent uznatelných nákladů, některé práce však ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neuznalo.

I tak dostane kraj na tyto silnice víc než na první opravy, které stát dotoval jen z poloviny, uvedl pro ČTK liberecký hejtman Martin Půta. Zatím stavby financuje z vlastního, od státu by měl kraj získat zhruba 390 milionů korun.

Ministerstvo vytýká Libereckému kraji předražení zakázek a také zbytečné náklady. „Expertní posudky poukázaly na nadhodnocené rozpočty akcí o 100 milionů korun, v důsledku čehož byla dotace státu ponížena o 80 milionů. Opatrnost ministerstva v proplácení peněz je tedy na místě,“ uvedla k průtahům v proplácení dotace mluvčí MMR Veronika Vároši. Expertní posudky na akce musí podle ní ministerstvo nechávat zpracovat na všechny akce, kde státní dotace přesáhne 200 milionů korun.

„Jenže my jsme ty zakázky soutěžili v roce 2012 a oni je posuzovali v roce 2014 ke stavu cen 2014, takže porovnávali neporovnatelné,“ řekl ČTK vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp. U oprav v Chrastavě posudek navíc vytýkal kraji žulové obklady opěrných zdí, což byl ale požadavek Povodí Labe. „Jen tyhle obklady stály 30 nebo 40 milionů korun a oni zpochybňovali, že kdybychom to neobkládali, tak ušetříme,“ řekl Čáp. Stav komunikací navíc podle něj posuzovali experti čtyři roky po povodni z fotografií a leteckých záběrů.

Dokončování rekonstrukcí po povodních je letos jen částí oprav na krajských komunikacích druhé a třetí třídy. Kraj dá letos do svých silnic rekordních 1,42 miliardy korun. I pro motoristy to bude velmi náročné. „Řidiči budou mít v létě docela problém najít úsek, kde nebude nějaká uzavírka nebo čekací semafory,“ řekl Půta. Věří tomu, že se situaci na silnicích podaří konečně obrátit k lepšímu. Od povodní se totiž stav silnic v kraji stále zhoršuje, polovina silnic je v nevyhovujícím či havarijním stavu navzdory dvěma miliardám, které se do nich investovaly jen v posledních dvou letech.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka